Omega - 3592.50.00 I
3592.50.00 I Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 25th Anniversary Italy
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3592.50.00 I (aka: 35925000 I) |
| Name: | 3592.50.00 I Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 25th Anniversary Italy |
| Produced: | 1994/4 |
| Produced: | 1994/6 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 25th Anniversary ref. 3592.50.00 was introduced in 1994 as a limited edition of 999 pieces for the Italian market to commemorate the 25th anniversary of the Apollo XI mission. It served as the base for the later 3592.50.00 / 3572.50.00. This watch features a see-through caseback engraved with APOLLO XI and XXV. It was delivered with a commemorative coin and a special box. The individual number is engraved on its case band.