Omega - 3593.20.00
3593.20.00 Speedmaster Professional Moonwatch Albino
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3593.20.00 (aka: 35932000) |
| Name: | 3593.20.00 Speedmaster Professional Moonwatch Albino |
| Produced: | 1997/1/1 |
| Produced: | 1998/1/1 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
19 851 €
Maximum price
25 036 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 593 €
Closing price
22 593 €
Relative change
0,00 %
Description
Limited edition of 500 pieces for the Italian market to commemorate the 40th anniversary of the Speedmaster. Reference ST 345.0818. It was one of the first Speedmasters to have the 1863 movement; it was also one of the first with a luminova dial and hands.