Omega - 3597.02.00
3597.02.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 13
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.02.00 (aka: 35970200) |
| Name: | 3597.02.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 13 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional Missions Apollo XIII is part of the 1997-1998 Speedmaster Missions series. It bears the Apollo XIII insignia. The complete ref # is not known at this point. This watch was only available in the set and not -like the others- available separately.