Omega - 3597.11.00
3597.11.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 7
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.11.00 (aka: 35971100) |
| Name: | 3597.11.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 7 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional Missions Apollo VII is part of the 1997-1998 Speedmaster Missions collection, displaying a patch at 9 o'clock commemorating the mission accomplished from October 11 to October 22, 1968 by Walter M. Schirra, Don F. Eisele and R. Walter. A total of 50 pieces of the Missions suitcase with all Missions models and a '57 replica were created. An additional 150 watches were available for purchase separately.