Omega - 3597.17.00
3597.17.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 14
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.17.00 (aka: 35971700) |
| Name: | 3597.17.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 14 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional Missions Apollo XIV is part of the 1997 Speedmaster Missions set, with the mission patch at 9:00 commemorating the third moon landing, a mission accomplished from January 31 to February 9, 1971 by Alan B. Shepard, Stuart A. Roosa, and Edgar D. Mitchell. A total of 50 pieces of the Missions suitcase with all Missions models and a '57 replica were created. An additional 150 watches were available for purchase separately.