Omega - 3597.20.00
3597.20.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 17
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.20.00 (aka: 35972000) |
| Name: | 3597.20.00 Speedmaster Professional Missions Apollo 17 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Bearing the Apollo XVII mission patch on its 9 o'clock subdial, the Omega Speedmaster Apollo XVII was created as part of the Speedmaster Missions series to commemorate the sixth and final moon landing, a mission accomplished from August December 7 to December 19, 1972 by Eugene A. Cernan, Ronald B. Evans, and Harrison A. Schmitt.