Omega - 3597.21.00
3597.21.00 Speedmaster Professional Missions Skylab 1
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.21.00 (aka: 35972100) |
| Name: | 3597.21.00 Speedmaster Professional Missions Skylab 1 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Part of the Speedmaster Missions set, the Skylab 1 was made to commemorate the first mission of the space laboratory, a mission accomplished from May 25 to June 22, 1973 by Charles "Pete" Conrad, Joseph P. Kerwin, and Paul J. Weitz. A total of 50 pieces of the Missions suitcase with all Missions models and a '57 replica were created. An additional 150 watches were available for purchase separately.