Omega - 3597.22.00
3597.22.00 Speedmaster Professional Missions Skylab 2
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3597.22.00 (aka: 35972200) |
| Name: | 3597.22.00 Speedmaster Professional Missions Skylab 2 |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Part of the Speedmaster Missions set, the Skylab 2 was made to commemorate the second mission of the space laboratory, a mission accomplished from July 28 to September 25, 1973 by Alan L. Bean, Owen K. Garriott, and Jack R. Lousma. A total of 50 pieces of the Missions suitcase with all Missions models and a '57 replica were created. An additional 150 watches were available for purchase separately.