Omega - 3688.30.32
3688.30.32 Speedmaster Professional Moonphase Platinum / Skeleton
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3688.30.32 (aka: 36883032) |
| Name: | 3688.30.32 Speedmaster Professional Moonphase Platinum / Skeleton |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 57 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3688.30.32 is a limited edition of 57 pieces created in 2003. It features a movement hand-skeletonized by Armin Strom - caliber 3604 A. The cut-out dial is made of white gold; the hands are blue and do not feature any luminous material.