Omega - 3689.30.31
3689.30.31 Speedmaster Professional Moonphase Apollo 11 30th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3689.30.31 (aka: 36893031) |
| Name: | 3689.30.31 Speedmaster Professional Moonphase Apollo 11 30th Anniversary |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PIC 3689.30.00 (BV 154.0055) is a white gold Speedmaster with moonphase (caliber 1866) made from 1999 to 2005. It features a silver dial and blue hands.