Omega - 3690.30.01
3690.30.01 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold / Golden Panda
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3690.30.01 (aka: 36903001) |
| Name: | 3690.30.01 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold / Golden Panda |
| Produced: | 1997/1 |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | Yes, 40 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 'Golden Panda' is a 1997 limited edition of 40 pieces that was created for the Japanese market. It features a yellow gold case and a silver/black 'Panda' dial.