Omega - 3691.50.31
3691.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz 20th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3691.50.31 (aka: 36915031) |
| Name: | 3691.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz 20th Anniversary |
| Produced: | 1995/1 |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3691.50.31 Speedmaster Professional Apollo-Soyuz 20th Anniversary was introduced in 1995 as a limited edition of 200 pieces commemorating the 20th anniversary of the Apollo-Soyuz space rendez-vous. It features a yellow gold case and a black dial with applied markers and encircled subdials. Its caseback features an engraving commemorating the event.