Omega - 3692.30.31
3692.30.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 25th White Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3692.30.31 (aka: 36923031) |
| Name: | 3692.30.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 25th White Gold |
| Produced: | 1986/1 |
| Produced: | 1988/7 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3692.30.31 ( BC 148.0062) was introduced in 1994 as a limited edition of 500 pieces celebrating the 25th anniversary of the 1969 moon landing. Its case is white gold; the bracelet in this case alligator. A version with matching bracelet was also made and this carries the ref. number 3192.30.00 / BC 348.0062. This watch is fitted with the chronometer-rated version of caliber 861 - caliber 864. Its case band is engraved with 'APOLLO XI 1969 - 1994'.