Omega - 3694.50.00
3694.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Jubilee Chronometer
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3694.50.00 (aka: 36945000) |
| Name: | 3694.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Jubilee Chronometer |
| Produced: | 1992/1 |
| Produced: | 1992 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. Speedmaster Jubilee Chronometer was introduced in 1992 as a limited edition of 250 pieces to celebrate the 50th anniversary of caliber 321 (27 CHRO C12). It features a yellow gold case and in this case a matching bracelet; its caseback bevel is engraved with the individual serial number. The black dial has applied hour markers and encircled subdials. It is one of the first Speedmaster Professional models to be fitted with a sapphire crystal. Ref. 3194.50.00 is fitted with a yellow gold bracelet. Ref. 3694.50.00 is fitted with an alligator strap.