Omega - 3695.50.31
3695.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3695.50.31 (aka: 36955031) |
| Name: | 3695.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold |
| Produced: | 1999/1/1 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster is an icon like very few other watches. As reference 3695.50.31, the case is yellow gold, with a solid caseback hiding the caliber 1863 from view. This watch is fitted with a sapphire glass and an alligator strap.