Omega - 3695.59.31
3695.59.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo - Soyuz 25th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3695.59.31 (aka: 36955931) |
| Name: | 3695.59.31 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo - Soyuz 25th Anniversary |
| Produced: | 2000/1/1 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional 3695.59.31 is a limited edition of 50 examples created in 2000 to commemorate the 25th anniversary of the US-Soviet space rendez-vous on July 17, 1975. Caseback numbered and engraved “25th anniversary Apollo-Soyuz”.