Omega - 3696.50.31
3696.50.31 Speedmaster Professional Yellow Gold / Skeleton / Alligator / Jubilee
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3696.50.31 (aka: 36965031) |
| Name: | 3696.50.31 Speedmaster Professional Yellow Gold / Skeleton / Alligator / Jubilee |
| Produced: | 1992 |
| Produced: | 1992 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3696.50.31 was introduced in 1992 to celebrate the 50th anniversary of the caliber 321 ( 27 CHRO C12) movement. It features a hand-skeletonized movement by Armin Strom.