Omega - 3870.50.31
3870.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3870.50.31 (aka: 38705031) |
| Name: | 3870.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch |
| Produced: | 1996 |
| Produced: | 2014/6 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster ref. 3870.50.31 was in production from 1996 to 2014, as the alligator strap version of the classic Speedmaster Professional. It features a stainless steel case with closed caseback and a hesalite crystal. The alligator strap is fitted with a folding clasp.