Omega - 3872.50.31
3872.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Plexi / See-Through / Leather
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3872.50.31 (aka: 38725031) |
| Name: | 3872.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Plexi / See-Through / Leather |
| Produced: | 1996 |
| Produced: | 2004/6 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This version of the Omega Speedmaster Professional, reference 3872.50.31, has a plexi glass front while the back is fitted with a sapphire glass. The leather strap distinguishes it from the more common 3572.50.00. It was replaced by the 'sapphire sandwich' in 2004.