Omega - 3873.50.31
3873.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Sapphire Sandwich / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3873.50.31 (aka: 38735031) |
| Name: | 3873.50.31 Speedmaster Professional Moonwatch Sapphire Sandwich / Strap |
| Produced: | 2002/1 |
| Produced: | 2015/1/24 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional reference 3873.50.31 is often called the 'Sapphire Sandwich' due to its sapphire glasses both front and back. It was in production from 2002 to 2015. Reference 3573.50.00 is similar though fitted with a stainless steel bracelet.