Omega - 3875.20.37
3875.20.37 Speedmaster Professional Moonphase Broad Arrow Stainless Steel / Ivory
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3875.20.37 (aka: 38752037) |
| Name: | 3875.20.37 Speedmaster Professional Moonphase Broad Arrow Stainless Steel / Ivory |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
4 153 €
Maximum price
7 172 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 589 €
Closing price
4 589 €
Relative change
0,00 %
Description
The ref. 3575.20.00 Speedmaster Moonphase was introduced in 2000 and available until circa. 2005. It features an ivory dial with applied markers and a set of Broad Arrow / 57 Replica hands - both in blue. The engraved bezel is made of white gold. This watch is powered by caliber 1866. It was also available with a brown calf strap; in that case it carries the reference number 3875.20.37.