Omega - 3875.30.31
3875.30.31 Speedmaster Professional Moonphase Broad Arrow Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3875.30.31 (aka: 38753031) |
| Name: | 3875.30.31 Speedmaster Professional Moonphase Broad Arrow Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster reference 3875.30.31 has a stainless steel case with white gold bezel, and a silver dial. This watch is powered by caliber 1866, a hand-wound movement with chronometer, date, and moonphase.