Omega - 3876.50.31
3876.50.31 Speedmaster Professional Moonphase / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3876.50.31 (aka: 38765031) |
| Name: | 3876.50.31 Speedmaster Professional Moonphase / Strap |
| Produced: | 2003/4/2 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonphase reference 3876.50.31 was introduced in 2003. It is powered by the hand-wound caliber 1866, which provides it with a moonphase and (pointer-)date at 12 o'clock. This version is fitted with an alligator strap.