Omega - 3894.50.00
3894.50.00 Speedmaster Replica 57 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3894.50.00 (aka: 38945000) |
| Name: | 3894.50.00 Speedmaster Replica 57 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster 'Replica' was first shown in the Speedmaster Missions set - then carrying the reference number 3598.50.00. The version pictured however was available not a limited edition. It features a stainless steel, engraved bezel and so-called 'broad arrow' hands to mimic the look of the original CK 2915 of 1957. Its caseback does feature the seahorse medallion, yet does not feature any additional engraving.