Omega - 3896.50.00
3896.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch MIR 365 Stainless Steel
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3896.50.00 (aka: 38965000) |
| Name: | 3896.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch MIR 365 Stainless Steel |
| Produced: | 1995/1 |
| Produced: | 1993/1 |
| Limited: | Yes, 28 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster MIR 365 is a limited edition of 28 pieces that spent 365 days aboard the MIR Space Station (July 1993 - July 1994), before being offered for sale in 1995. In stainless steel, it was available on either bracelet or leather strap. The number listed (28) is for the two combined. An additional 7 pieces were made in yellow gold.