Omega - 522.30.42.30.03.001
522.30.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Stainless Steel / Blue / Tokyo Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 522.30.42.30.03.001 (aka: 52230423003001) |
| Name: | 522.30.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Stainless Steel / Blue / Tokyo Olympics |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2020 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 310 €
Maximum price
7 747 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 270 €
Closing price
6 270 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonwatch 522.30.42.30.03.001 is a limited edition of 2020 pieces created in honor of the 2020 Tokyo Olympics. It features a blue dial with silver subdials, and a matching blue tachymeter insert.