Omega - 522.30.42.30.06.001
522.30.42.30.06.001 Speedmaster Professional Moonwatch Stainless Steel / Silver / Tokyo Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 522.30.42.30.06.001 (aka: 52230423006001) |
| Name: | 522.30.42.30.06.001 Speedmaster Professional Moonwatch Stainless Steel / Silver / Tokyo Olympics |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2020 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 911 €
Maximum price
8 645 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 579 €
Closing price
7 579 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 522.30.42.30.06.001 is a limited edition of 2020 pieces created in honor of the 2020 Tokyo Olympics. It features a silver dial and closed case back engraved to commemorate the occasion. The bezel insert is red.