Omega - 883.63.40.30.06.001
883.63.40.30.06.001 Speedmaster First Omega in Space Hodinkee 10th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 883.63.40.30.06.001 (aka: 88363403006001) |
| Name: | 883.63.40.30.06.001 Speedmaster First Omega in Space Hodinkee 10th Anniversary |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Speedmaster 883.63.40.30.06.001 is a personalized version of the limited edition of 500 pieces created in celebration of the 10th anniversary of the Hodinkee watch blog.Created on the First Omega in Space platform, it features a dial and handset loosely based on the Speedmaster Day & Date MK40. It is assumed that this one was made for Benjamin Clymer.