Omega - BA 145.022 XI
BA 145.022 XI Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 1969
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | BA 145.022 XI (aka: BA 145022 XI) |
| Name: | BA 145.022 XI Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 1969 |
| Produced: | 1976 |
| Produced: | 1976 |
| Limited: | Yes, 1014 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. BA 145.022 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XI 1969 is the very first limited edition Speedmaster ever - quite the trend setter. It has a yellow gold case and bracelet; the bezel inlay is burgundy. The first 32 models were engraved with the names of their recipients and the text 'to mark man's conquest of space with time, through time, on time'. Numbers 33 onwards do not feature this engraving.