Omega - DA 145.0022
DA 145.0022 Speedmaster Professional Moonwatch Italia
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | DA 145.0022 (aka: DA 1450022) |
| Name: | DA 145.0022 Speedmaster Professional Moonwatch Italia |
| Produced: | 1986/1 |
| Produced: | 1988/7 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. DA 145.0022 Speedmaster is a limited edition of 500 pieces created in 1986 for the Italian market. It features a unique black dial with golden subdials. The bezel is solid gold and features an engraved tachymeter scale. Crown and pushers are gold plated. It must be noted that a second series of 500 pieces are said to have been created in 1988; these feature an 'A' prefix before the xxx/500 engraving on the caseback.