Omega - ST 145.0022 AS
ST 145.0022 AS Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | ST 145.0022 AS (aka: ST 1450022 AS) |
| Name: | ST 145.0022 AS Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz |
| Produced: | 1976 |
| Produced: | 1976 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Limited edition of 500 pieces. Made to commemorate the Apollo-Soyuz rendez-vous. Caseback engraved with the rocket over the Atlantic Ocean and the Continents and the dedication: “Gemini * Apollo * Soyuz” (in Russian). Most feature pushers 0.5mm larger than on standard Speedmaster models; caseband modified accordingly. Reference number ST 145.022