Omega - ST 345.0809
ST 345.0809 Speedmaster Professional Moonwatch SpeedyMoon
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | ST 345.0809 (aka: ST 3450809) |
| Name: | ST 345.0809 Speedmaster Professional Moonwatch SpeedyMoon |
| Produced: | 1985 |
| Produced: | 1988/6 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. ST 345.089 ( 3361B) was the first Speedmaster to be fitted with the moonphase caliber 866. Although not limited per se, it is said that not more than 1300 pieces were made. Its subtle difference compared to the 2003 and onwards regular production Speedmaster Moonphase and its low production numbers make it a desirable watch to many Speedmaster collectors.