Omega - 428.15.36.60.02.001
428.15.36.60.02.001 De Ville Trésor 36 Stainless Steel / Silver - Frangipani / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.15.36.60.02.001 (aka: 42815366002001) |
| Name: | 428.15.36.60.02.001 De Ville Trésor 36 Stainless Steel / Silver - Frangipani / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega De Ville Trésor 36 reference 428.15.36.60.02.001 was introduced in 2024. It features a partially diamond-set stainless steel case and a Silver dial with laser-edged flower pattern and Roman numerals. It is powered by the quartz caliber 4061.