Omega - 428.17.26.60.04.001
428.17.26.60.04.001 Mini Trésor Quartz 26 Stainless Steel - Diamond / White - Blue / Toile de Jouy - Double Tour
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.17.26.60.04.001 (aka: 42817266004001) |
| Name: | 428.17.26.60.04.001 Mini Trésor Quartz 26 Stainless Steel - Diamond / White - Blue / Toile de Jouy - Double Tour |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2022, the Omega Mini Trésor 428.17.26.60.04.001 has a 26.00mm Stainless Steel case and a White Grand Feu enamel dial with Roman numerals. it is fitted with a Toile de Jouy “double tour” fabric bracelet.