Omega - 428.55.36.60.04.001
428.55.36.60.04.001 De Ville Trésor 36 Moonshine Gold / White / Mesh
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.55.36.60.04.001 (aka: 42855366004001) |
| Name: | 428.55.36.60.04.001 De Ville Trésor 36 Moonshine Gold / White / Mesh |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega De Ville Trésor ref. 428.55.36.60.04.001 has a case in Omega's proprietary 'Moonshine' yellow gold and a Silver dial with Roman numerals. Inside ticks the quartz caliber 4061. It comes fitted with a mesh bracelet.