Omega - 428.57.36.60.04.001
428.57.36.60.04.001 De Ville Trésor 36 Moonshine Gold / White - Roman / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.57.36.60.04.001 (aka: 42857366004001) |
| Name: | 428.57.36.60.04.001 De Ville Trésor 36 Moonshine Gold / White - Roman / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega DeVille Trésor 36 reference 428.57.36.60.04.001 was introduced in 2017. This watch has a case made of Omega's proprietary 'Moonshine Gold' yellow gold, and a White dial. It is fitted with a rubber strap. Inside ticks the quartz caliber 4061.