Omega - 428.58.36.60.13.001
428.58.36.60.13.001 De Ville Trésor 36 Sedna Gold / Brown Roman / Fabric
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.58.36.60.13.001 (aka: 42858366013001) |
| Name: | 428.58.36.60.13.001 De Ville Trésor 36 Sedna Gold / Brown Roman / Fabric |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega De Ville Trésor 39 reference 428.58.36.60.13.001 was introduced in late 2017. It features a partially diamond-set Sedna gold case and a brown dial with Roman numerals. It is powered by the quartz caliber 4061.