Omega - 428.58.36.60.53.001
428.58.36.60.53.001 De Ville Trésor 36 Canopus Gold / Aventurine Roman / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 428.58.36.60.53.001 (aka: 42858366053001) |
| Name: | 428.58.36.60.53.001 De Ville Trésor 36 Canopus Gold / Aventurine Roman / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega De Ville Trésor 428.58.36.60.53.001 features a case in Omega's proprietary 'Canopus' white gold, with baguettes set into the top left and bottom right lugs. The dial is blue Aventurine with diamond-set Roman hour markers.