Omega - 432.13.40.21.03.001
432.13.40.21.03.001 De Ville Trésor Master Co-Axial Stainless Steel / Orbis
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 432.13.40.21.03.001 (aka: 43213402103001) |
| Name: | 432.13.40.21.03.001 De Ville Trésor Master Co-Axial Stainless Steel / Orbis |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Omega De Ville Tresor reference 432.13.40.21.03.001 features a Stainless Steel case and a gradient Blue dial with sunburst finish. Inside ticks the hand-wound caliber 8511. The date disc sports a Teddy Bear, a symbol for the Orbis Foundation, in place of the number 8.