Omega - 432.53.40.21.02.004
432.53.40.21.02.004 De Ville Trésor Master Co-Axial White Gold / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 432.53.40.21.02.004 (aka: 43253402102004) |
| Name: | 432.53.40.21.02.004 De Ville Trésor Master Co-Axial White Gold / Silver |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The De Ville Trésor boats a silvery opaline dial with a vintage “clous de Paris” pattern. Polished 18K gold hour, minute and seconds hands are complemented by the date window at 6 o’clock. Reference: 432.53.40.21.02.004