Omega - 432.53.40.21.52.001
432.53.40.21.52.001 De Ville Trésor Master Co-Axial White Gold / Silver Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 432.53.40.21.52.001 (aka: 43253402152001) |
| Name: | 432.53.40.21.52.001 De Ville Trésor Master Co-Axial White Gold / Silver Diamond |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Omega launched the Deville Tresor in 2014 and the present model was added to the collection in 2016. The domed opaline-silver dial has white gold indexes set with diamonds; the case is made of white gold.