Omega - 432.58.40.21.05.001
432.58.40.21.05.001 De Ville Trésor Master Co-Axial Sedna Gold / Diamond / MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 432.58.40.21.05.001 (aka: 43258402105001) |
| Name: | 432.58.40.21.05.001 De Ville Trésor Master Co-Axial Sedna Gold / Diamond / MOP |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Omega launched the Deville Tresor in 2014 and the present model was added to the collection in 2016. Categorized by Omega under 'Ladies Collection', the 432.58.40.21.05.001 features a Sedna gold case with a diamond-set bezel. The domed dial is mother-of-pearl. It is fitted with a white alligator strap.