Omega - 435.13.40.21.02.001
435.13.40.21.02.001 De Ville Trésor Master Chronometer Stainless Steel / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 435.13.40.21.02.001 (aka: 43513402102001) |
| Name: | 435.13.40.21.02.001 De Ville Trésor Master Chronometer Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega De Ville Trésor 435.13.40.21.02.001 has a stainless steel case and a silver dial. It is powered by the hand-wound caliber 8910.