Omega - 435.13.40.21.03.002
435.13.40.21.03.002 De Ville Trésor Master Chronometer Small Second Stainless Steel / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 435.13.40.21.03.002 (aka: 43513402103002) |
| Name: | 435.13.40.21.03.002 De Ville Trésor Master Chronometer Small Second Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Trésor reference 435.13.40.21.03.002 was introduced in 2021. This Trésor has a Stainless Steel case paired with a Blue dial. Inside ticks the hand-wound caliber 8926, an in-house movement with small seconds.