Omega - 529.53.43.22.01.001
529.53.43.22.01.001 De Ville Trésor Tourbillon Sedna Gold / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Trésor |
| Reference: | 529.53.43.22.01.001 (aka: 52953432201001) |
| Name: | 529.53.43.22.01.001 De Ville Trésor Tourbillon Sedna Gold / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
116 616 €
Maximum price
182 390 €
Absolute change
0 €
Opening price
142 718 €
Closing price
142 718 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2020, the Omega De Ville reference 529.53.43.22.01.001 features the brand's first hand-wound 'Master Chronometer' tourbillon movement, which is housed in a case of a blend of 18K Sedna gold and 18K Canopus gold.