Omega - 318.90.45.79.01.003
318.90.45.79.01.003 Speedmaster X-33 Marstimer Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | X-33 / Z-33 |
| Reference: | 318.90.45.79.01.003 (aka: 31890457901003) |
| Name: | 318.90.45.79.01.003 Speedmaster X-33 Marstimer Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster X-33 Martimer was introduced in 2022. This watch has a titaniumc ase of 45mm, which houses a multifunctional quartz movement; the MTC function tracks Mars’ sol date and time at the prime meridian: allowing for Mars’ 2.7% longer days. The watch also features an innovative solar compass, to find true north on Earth and Mars. The case is mad eof titanium, whilst the bezel insert is made of anodized aluminum.