Omega - 318.92.45.79.01.001
318.92.45.79.01.001 Skywalker X-33 Regatta ETNZ
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | X-33 / Z-33 |
| Reference: | 318.92.45.79.01.001 (aka: 31892457901001) |
| Name: | 318.92.45.79.01.001 Skywalker X-33 Regatta ETNZ |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 2017 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Skywalker X-33 318.92.45.79.01.001 is a limited edition of 2017 pieces introduced in mid 2017 in honor of Omega's sponsoring of the ETNZ sailing team. It is powered by the ana-digi caliber 5620, which is an adaptation of the X33's caliber 5619.