Omega - 3229.50.06
3229.50.06 Speedmaster X-33 Special Team Edition America’s Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | X-33 / Z-33 |
| Reference: | 3229.50.06 (aka: 32295006) |
| Name: | 3229.50.06 Speedmaster X-33 Special Team Edition America’s Cup |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 12 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster X-33 Special Team Edition America's Cup 3229.50.06 is a limited edition of 12 pieces created in 2002. This special model was initially only produced as a series of twelve, ten of which were presented in 2002 to the defenders of the America’s Cup 2003 (sponsored by Omega). Its most noticeable characteristic: no hands; it is primarily intended for timing regattas.