Omega - 3290.50.00
3290.50.00 Speedmaster X-33 Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | X-33 / Z-33 |
| Reference: | 3290.50.00 (aka: 32905000) |
| Name: | 3290.50.00 Speedmaster X-33 Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster X-33 was introduced in 1998 as a modern-day Moonwatch - now 'Mars Watch'. As such it featured a high-tech titanium case and an analog/digital movement with a specific set of functions. Reference 3290.50.00 is part of the first generation. It is fitted with the titanium bracelet.