Omega - 3991.50.41
3991.50.41 Speedmaster X-33 Titanium / Red Kevlar / 2nd Gen
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | X-33 / Z-33 |
| Reference: | 3991.50.41 (aka: 39915041) |
| Name: | 3991.50.41 Speedmaster X-33 Titanium / Red Kevlar / 2nd Gen |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster X-33 was introduced in 1998 as a modern-day Moonwatch - now 'Mars Watch'. As such it featured a high-tech titanium case and an analog/digital movement with a specific set of functions. A second generation was introduced in 2001, having received a number of minor updates. Reference 3991.50.41 is part of the second generation, which is most easily recognized by its matte bezel insert and distinct crown.